ESINEJAD

Prof Renos K. Papadopoulos on analüütilise psühholoogia professor Psühhoanalüütiliste Uuringute Keskuses ning Trauma, Varjupaiga ja Pagulaste Keskuse direktor Essexi Ülikooli juures Inglismaal. Ta tegutseb ka kliinilise psühholoogi ja perepsühhoterapeudina Tavistocki Kliinikus Londonis. Dr Papadopoulos on olnud konsultandiks ÜROs ja muudes organisatsioonides, on töötanud pagulaste ja teiste poliitilise vägivalla, piinamise ja katastroofi ohvritega mitmetes riikides. Ta on saanud Euroopa Perekonnateraapia Assotsiatsiooni preemia silmapaistva panuse eest perekonnateraapiasse. Ta peab loenguid ja viib läbi koolitusi kogu maailmas, tema kirjutised on ilmunud 15 keeles. Viimasel ajal on ta uurinud seoseid õigeusu vaimsuse ja psühholoogiadiskursuse vahel, ta on ka professor Antiookia Õigeusu Uuringute Kõrgkoolis (Antiochian House of Studies). Professor Papadopoulos on aastaid käinud meie õpetajatele ja lapsevanematele loenguid pidamas ning esinenud varasematel PJK konverentsidel.

Isa Aleksei Uminski on Venemaal ja mujalgi tuntud hingekarjane. Aastakümneid oli ülempreester Aleksei Moskva Püha Kolmainu kiriku eestseisja, tegi aktiivset hingehoiutööd vähihaigete laste ja nende peredega ning külastas kinnipeetuid, sh süümevange. Ta on lõpetanud ülikooli germaani-romaani filoloogia erialal ning saanud magistrikraadi teoloogias. Enne vaimulikuks saamist töötas ta prantsuse keele õpetajana, veelgi varem elas hipielu. Isa Aleksei on kirjutanud raamatuid palvest, vaimulikust elust, lastest kirikus. 2024. aasta jaanuaris sai ta Vene Õigeusu Kiriku kirikukohtult teenimiskeelu ning lahkus Venemaalt. Käesoleva aasta kevadest on ta preester Pariisi Jumalaema Tunnustähe kirikus, mis on oikumeenilise patriarhaadi alluvuses. Emigratsioonis säilitab ta sidet venekeelse auditooriumiga YouTube’i kanalis „Seitsmes päev“. Isa Aleksei on mitmel korral meie konverentsidel üles astunud ning viinud läbi õpetajate koolitusi.

Isa Stephen Platt on Oxfordi Püha Nikolause koguduse esipreester ning 1928. aastal asutatud Püha Albani ja Püha Sergiuse Ühenduse, ühe vanima oikumeenilise organisatsiooni peasekretär. Tal on suur kogemus kiriku noorsootöös: isa Stephen on aastaid korraldanud populaarset õigeusu noorte suvelaagrit Walesis. Ta on abielus Anna Plattiga, kes ühendab koguduse teenimise tööga Oxfordi Ülikooli raamatukoguhoidjana. Neil on viis täiskasvanud last. Oma ettekandes räägivad nad ühiselt Oxfordi õigeusukoguduse kogemusest ja lastelaagrite korraldamisest läbi aastate. Isa Stepheni loengut meie konverentsil kaks aastat tagasi saab järelvaadata SIIN.

Kristiina Kivil on lõpetanud 2003. aastal Tartu Ülikoolis teoloogia bakalaureuseõppe ja 2019. aastal Tallinna Ülikoolis kasvatusteaduste magistriõppe. Ta on alates 2003. aastast töötanud peamiselt lasteaia- ja esimese kooliastme lastega, paralleelselt tõlkinud ilu- ja mõttekirjandust (Roman Frister „Müts”, Helen Macdonald „Kanakull”; Carl Gustav Jung „Vastus Iiobile”, David Bentley Hart „Jumalakogemus”). Tema kaks poega on käinud Püha Johannese Koolis ja ta on olnud kahe kogumiku koostaja: „Ma näen inimesi. Ma näen inimesi nagu puid” (2021) ja „10 valgusaastat. Mõtisklusi haridusest Püha Johannese Koolis” (2022). Alates käesolevast õppeaastast annab ta PJK gümnaasiumis kristliku antropoloogia kursust ja õpetab 9. klassi väikerühmas matemaatikat.

Naatan Haamer on hingehoidja, EELK vaimulik, pereterapeut, superviisor, leina- ja kriisinõustaja ning koolitaja ja õppejõud, kes on 30 aastat olnud abivajajatele – väikelastest eakateni – toeks nende elukriisides. Hingehoidlikku tööd alustas ta Viljandi noortevanglas 1990. aastal, 1995. aastast töötab Tartu Ülikooli Kliinikumis.  
Suure elu- ja töökogemusega kriisipsühholoog Naatan Haamer jagab rohkelt nõuandeid, kuidas elukriisidest läbi tulla ning keerulisel ajal üksteisele toeks olla, ka raamatus „Aeg parandab hoolitsetud haavad” (2021). Naatan Haamer kõneleb noortekonverentsil gümnaasiumiastme õpilastega.

Aleksander Pulver on Tallinna Ülikooli isiksusepsühholoogia dotsent, psühholoogia ja käitumisteaduste akadeemilise suuna juht. Tema peamised uurimisvaldkonnad on ühiskonnateadused ja kultuur, psühhomeetria, isiksuse neurobioloogilised mudelid, stress ja toimetulek, heaolu. Tartu Ülikooli doktorikraad psühholoogias on tal aastast 1995.

Philip Mamalakis elab koos abikaasa Georgia ja seitsme lapsega Bostonis Massachusettsi osariigis USAs, kus ta on hingehoolduse dotsent Püha Risti Kreeka Õigeusu Teoloogia Kõrgkoolis. Dr Mamalakis juhib praktilise väljaõppe programmi ning loeb hingehoolduse, abielu ja perekonna, leina, surma ja suremise ning vaimuliku nõustamise teemalisi kursusi. Tal on erapraksis Newtonis Massachusettsis, kus ta töötab üksikisikute, paaride ja peredega. Dr Mamalakisel on Püha Risti Kreeka Õigeusu Teoloogia Kõrgkooli magistrikraad ja Purdue Ülikooli doktorikraad lapse arengu ja pereuuringute alal spetsialiseerumisega abielu- ja pereteraapiale. Ta on pidanud kasvatusteemalisi loenguid ja kirjutanud laste kasvatamisest 21 aastat. Tema raamat „Üles kasvamine. Idakristluse põhimõtted laste kasvatamisel” ilmus 2018. a eestikeelsena PJK kirjastuselt ja selle põhjal oleme koolis ka vanemluse vestlusõhtuid korraldanud.

Tarmo Toom on Eesti teoloog, kes õpetas pea kümme aastat patristikat Ameerika Katoliku Ülikoolis ja teist sama palju Georgetowni Ülikoolis Washingtonis. Ta on avaldanud palju teadusartikleid ja raamatuid varakristlusest (vt academia.edu/Tarmo Toom). Viimased neist on „Cambridge Companion to Augustine’s Confessions” (Cambridge, 2020) ja „Varakristlik teoloogia” (Tartu, 2022). Samuti on ta kuueköitelise „Brill Encyclopedia of Early Christianity” kaastoimetaja. Alates möödunud aasta sügisest juhib ta Tartu Ülikooli egiidi all ETA projekti „Patristilised piibli ja piibli tõlgendamise sissejuhatused (introductiones)”. Lisaks patristilisele hermeneutikale on ta peamised uurimisvaldkonnad Augustinus, klassikaline triniteediõpetus ja usutunnistuste ajalugu. Tarmo Toomi 2023. a ettekanne pühitsuselust ja kontemplatsioonist on järelvaadatav SIIN.

Yauheniya Danilovich sündis Valgevenes Grodnos ja õppis õigeusu teoloogiat Minskis. 2014. aastal kaitses ta doktorikraadi Saksamaal Tübingeni Ülikooli evangeelse teoloogia teaduskonnas väitekirjaga „Noorte usuõpetus õigeusu ja protestantlikes kirikutes: konfirmatsioonitöö, usuõpetus, pühapäevakool. Rahvusvaheline võrdlev uuring“. Alates 2014. aastast on Yauheniya Danilovich Münsteri Ülikooli evangeelse teoloogia teaduskonna teadur ning Müncheni Ülikooli õigeusu teoloogia instituudi lektor. Tema järeldoktoriprojekt on pühendatud teemale „Religioonipedagoogika sisserändejärgses ühiskonnas. Katse panna mitmeperspektiiviline alus ainepõhisele religiooniharidusele õigeusu diasporaas Saksamaal“. Yauheniya Danilovichi uurimisvaldkonnad on usuõpetus, mitmekeelsus, kirikud ja poliitiline kriis Valgevenes.

Vend Luc (Bourgoin) on sündinud Prantsusmaal Marseille's. Pärast meditsiiniõpinguid liitus ta 1981. aastal Taizé kogukonnaga. Aastatel 1984–2006 tegeles ta noorte vastuvõtmisega Taizés ning noortekogunemiste ettevalmistamise ja elavdamisega erinevates Euroopa riikides. 2008–2019 elas ta Keenias Nairobis, korraldades noortele usuteemalisi koolitusi. Ta on organiseerinud rahvusvahelisi kokkusaamisi noortele täiskasvanutele Nairobis, Kigalis Rwandas, Cotonous Beninis ja Kaplinnas Lõuna-Aafrikas. Eestis on ta alates septembrist, valmistades ette Euroopa usalduse palverännakut, mis toimub 28. detsembrist 1. jaanuarini Tallinnas. Vend Luc kõneleb noortekonverentsil gümnaasiumiastme õpilastega.

Olga Januškevičienė on matemaatika- ja pedagoogikadoktor. Ta on andnud oma panuse õigeusu kultuuri õpetamise teooria ja ajaloo, arengupsühholoogia, moraalipedagoogika, eetika ja matemaatilise statistika arengusse. 2010. aastal oli ta Robert ja Rene' Gliddeni külalisprofessor Ohio Ülikoolis. Praegu on ta matemaatika- ja pedagoogikaprofessor, õppejõud Vilniuse teoloogilistel kursustel, ta on publitseerinud üle 200 teadusartikli, monograafia ja õpiku.

Francesco Fadigati on Itaalias Bergamos asuva La Traccia Kooli õpetaja ja üks juhtidest. Meie gümnasistidel ja neid saatvatel õpetajatel on õnnestunud La Traccia kooli ka külastada. Francesco Fadigati on selles koolis palju aastaid õpetanud itaalia kirjandust. Ta mängib ka elektrikitarri ning on õpetajate bändi liige. Francesco Fadigati on ka mitme romaani autor. Tema viimane noorsooromaan „Too Much Man” ilmus 2023. aastal ja räägib ühe teismelise poisi elu tähenduse otsingutest. 2018. a esines Francesco meie konverentsil „Loodan, järelikult olen. Lootuse pedagoogika". Tema ettekanne on eestikeelse tõlkega vaadatav-kuulatav SIIN.

Irina Pärt on Tartu Ülikooli usuteaduskonna kirikuloo õppetooli õigeusu kirikuloo kaasprofessor. Ta on kahe teadusliku monograafia autor: „Vanausulised, karisma ja soorollid Venemaal 1760–1850“ (Manchester University Press, 2003) ja „Staaretslus, karisma ja traditsioon Vene õigeusus“ (Northern Illinois University Press: DeKalb, 2010). Irina Pärt on ajaloolane, Amsterdami Vaba Ülikooli (Vrije Universiteit Amsterdam) Idakristluse Akadeemilise Uurimise Instituudi uurimisvõrgustiku liige. Ta on üks Püha Johannese Kooli asutajaid ning korraldanud kooli hariduskonverentse alates 2014. aastast. Püha Johannese gümnaasiumis õpetab Irina käesoleval õppeaastal kultuurilugu. Irina ettekannet 2023. a konverentsilt saab kuulata ja vaadata SIIN.

Pavel Levushkan on luteri kirikuõpetaja, ajakirjanik, teoloog, tänapäeva kristlik müstik, Lätis asuva Kontemplatiivse Elu Keskuse (Center for Contemplative Living) asutaja, teadlikkuse ja vaikuse praktikate õpetaja, professionaalne coach ja teadveloleku õpetaja. Ta elab peamiselt Lätis, kuid osaliselt ka Iisraelis, Poolas ja teistes riikides, jagades oma teadmisi ja kogemusi õpilaste ja klientidega. Juba üle 12 aasta on ta aidanud inimestel nende probleeme lahendada ja leida sisemist tasakaalu ja eneseteostust. Pavel Levushkani loengut teadvelolekust kristlikus kontekstis saab järelvaadata ja -kuulata SIIN.

Liivika Simmul kuulub Püha Johannese Kooli asutajateringi ja on kooli direktor. Enne seda on Liivika Simmul töötanud õpetajana Hugo Treffneri Gümnaasiumis, aidanud käivitada Rocca al Mare Kooli, Veskimöldre lasteaia ja Vodja Individuaalõppekeskuse, olnud Rocca al Mare Koolis õppetooli juhataja ja klassiõpetaja Vanalinna Hariduskolleegiumis. Liivika Simmul on õppinud pedagoogikat, psühholoogiat ja teoloogiat. Õpetajastaaži on tal kogunenud 30 aastat.

Maria Pukach on eripedagoog, logopeed, arengupsühholoog ja muusikaterapeut. Ta on õppematerjalide ja metoodiliste juhendite autor, samuti on ta koostanud kursusi nii lastevanematele kui ka spetsialistidele. Ta töötab ka õpetajana Tallinna Vivere koolis ning tegeleb perede nõustamisega laste arengu valdkonnas.

Airiin Demir on kliiniline psühholoog, Verge Eesti juht ning tuntud koolitaja konfliktide, agressiooni ja käitumisprobleemidega toimetuleku teemadel. Airiin Demiri esimene autorilaulude plaat „Hingeväel“ ilmus 2023. aastal ning hõlmab ligi 20-aastast loomeperioodi. Tal on YouTube'is ka autorilaulude kanal Laulev psühholoog. 

Triin Norman on helilooja, laulja ja muusik, kelle esimene plaat „Üle Maarjamaa“ ilmus 2019. aastal. Koos on Airiin ja Triin kokku pannud kontsert-õpitoa „Tund iseendale“, kus põimuvad kaunis muusika ja psühholoogilised teadmised enesehoiust. Kõlavad Airiini ja Triinu autorilaulud inimeseks olemiseks, mida kumbki neist on loonud elu jooksul, ikka selleks, et püüda laulu kaudu kinni seda, mis teeb elu sügavaks, sõnulseletamatuks ja elamisväärseks.